hlavička úvodní stránky

DOMŮ                                                           ZPĚT

Komentář k průběhu 37. ročníku HRUŠTICE, neděle 17. 10. 2010

Start 2010

   Třetí říjnová neděle patřila v Turnově na Hruštici běhu. Po delší době se na nás všechny usmálo počasí a obdařilo závod krásným podzimním dnem. Sluneční paprsky rozzářily podzimem zbarvené koruny stromů podél naší oblíbené trati z Turnova na Malou Skálu a určitě přispěly k historickému početnímu rekordu startujících. Sešlo se jich nakonec 116, z toho 18 žen! Původní rekord účasti (96 z roku 1982) byl po 28 letech výrazně překonán.
   Startovní pole se v neděli 17.10.2010 v 11:00 hodin vydalo na trať za ideálních klimatických podmínek. Bylo jasno, bezvětří, suchá silnice a příjemných + 10°C. Kromě početného startovního pole nechyběla na startu ani kvalita, která slibovala boj o přední příčky a vizi rychlých časů v cíli. Za zmínku úvodem jistě stojí účast Holanďanky ruského původu Nadji WIJENBERG, která, ač ve veteránském věku, byla vzhledem ke své profesionální minulosti jasnou favoritkou mezi ženami.

Čelo 2010 Na tunel 2010
Ervin Beshir 2010

   Závod byl však nakonec velikým sólem pro největšího favorita, kterým byl Vít PAVLIŠTA (AC Slovan Liberec), jenž pokořil trať ve výborném čase 48:36,6 min a zařadil se na celkově 17. pozici historického pořadí. Na dalších příčkách bylo rovněž rozhodnuto brzy, takže jak stříbrný mladík v cíli Radoslav GROH (AC Vrchlabí), tak i bronzový Jan MRÁZEK (Kerteam Praha), svoji pozici hájili sólovým během. Bohužel se jim nepodařilo pokořit hranici 50 minut, nicméně i oni promluvili do pořadí v dlouhodobém žebříčku. Groh svým výkonem zvítězil ve své kategorii do 22 let, která byla letos vypsána naposledy a zařadil se na 35. místo historie. Třetí Mrázek se vešel na 44. místo v TOP 50. K radosti pořadatelů vybojoval 4. příčku domácí borec Luboš GAISL po souboji s Radkem LINHARTEM (Kerda Team Liberec).
   V kategorii nejmladších veteránů (40-49 let) obhájil loňské prvenství Ervin BESHIR (SK Zdice). Celkově druhým ze všech veteránů na stratu byl v cíli Jaromír ŠIMŮNEK (SKP Jablonec n.N.), vítěz kategorie 50-59 let, náš tradiční účastník. Ohrožen byl traťový rekord v kategorii 60-69 let, který měl podle mezičasů na dohled vítěz Oldřich ŠMÍDA (Maratonstav Úpice). Nakonec se zařadil na 2. místo historie, ale jeho výkon je obdivuhodný. Rekordman Jiří JAVŮREK tentokrát doběhl druhý. Nejstarší veteránská kategorie (70 let a starší) měla derniéru na 15 km dlouhé trati, jelikož od příštího ročníku bude pro ni vypisována kratší trať na 10 km. Zde do historického pořadí výrazně zasáhl jablonecký borec Vítězslav JANTSCH (LIAZ Jablonec), který se výkonem 1:15:55,0 hod zařadil na 2. místo dlouhodobých tabulek.

Šimůnek s Wijenbegr na 1.km Vítěz V70 Jantsch
Nadja Wijenberg 2010

   Mezi ženami dominovala již zmíněná holandská běžkyně ruského původu Nadja WIJENBERG (nar. 1964), která stejně jako mužský vítěz, předvedla sólo start-cíl ve vynikajícím čase 57:15,7 min, kterým nejenom vytvořila nový traťový rekord kategorie Z45 (45 let více), ale zařadila se na výborné 6. místo dlouhodobého pořadí mezi ženami. Druhou ženou letošního závodu se stala tradiční, téměř domácí běžkyně, Jana KLIMEŠOVÁ (USK Praha), která také zvítězila ve své kategorii veteránek 35-44 let. Na bronzový stupínek vystoupila vítězka nejmladší ze tří ženských kategorií (ženy do 34 let) jablonecká Tereza ZUZÁNKOVÁ, která ještě také stihla pokořit trať v čase pod 1 hodinu.
   Není nezajímavé, že nejstarším účastníkem byl Jiří SOUKUP (Liga 100 Hradec Králové), nar. 1927. Naopak nejmladší byla teprve 12letá Carmen BESHIROVÁ (SK Zdice), nar. 1998. Rozdíl pouhých 71 let! Klobouk dolů!
   Odměnou pro všechny pořadatele Hruštice byl rekordní počet účastníků, který je i řádně prověřil při zpracování výsledků. Bohužel se do něj vloudily chyby, které poněkud opozdily závěrečný vyhlašovací ceremoniál a bohatou tombolu. Moc nás to mrzelo a uděláme všechno pro to, abychom se v dalších ročnících podobných chyb vyvarovali. Přejeme si, abychom se za rok sešli opět v tak hojném počtu, zdrávi a natěšení si užít další, již 38. ročník. Těšíme se na shledanou v neděli 16.10.2011 !