hlavička úvodní stránky

Hruštice včera, po stopách závodu, komentáře minulých ročníků

Logo závodu

Vážení čtenáři, srdečně Vás zdravím!
 Zde bychom Vám rádi poskytli možnost seznámit se alespoň trochu s minulostí, s historií našeho závodu. Něco z ní je uvedeno již v úvodu těchto stránek, ale zde se můžete dočíst, jak probíhaly minulé ročníky. V následujících odkazech jsou naskenovány originální texty z knižních kronik našeho závodu, když se jedná o úvodní komentáře jednotlivých ročníků.
 Podle našich časových možností zde budou postupně odkazy přibývat, takže Vás prosím o pochopení a zachování přízně. Těšíme se s Vámi na shledanou na Hruštici!
-MD-


Kronika závodu č.1 Kronika závodu č.2 Kronika závodu č.3 Kronika závodu č.4 Kronika závodu č.5

HRUŠTICE 2013, 20. 10. 2013, 40. ročník - důstojná oslava jubilea, 110 účastníků!

Zakladatelé závodu

 •Termín neděle 20. října 2013 byl pro pořadatele již od jarních měsíců významným datem, ke kterému směřovali své úsilí s cílem důstojně, úspěšně a se ctí oslavit 40. narozeniny tradičního silničního běhu pořádaného turnovskými atlety. Snaha byla směřována jednak ke kvalitní a hladké organizaci závodu, přilákat na start co možná nejvíce účastníků a poskytnout všem vřelé, důstojné a kvalitní služby, zázemí a atmosféru, aby na náš závod všichni vzpomínali v dobrém a měli důvod se sem v dalších letech vracet. V konkurenci mnoha jiných závodů v naší republice hraje roli mnoho faktorů, které je třeba vyladit a není to nikterak jednoduchý úkol. Věřím, že se to ve většině parametrů povedlo a pokud se někde vyskytla chyba, je naším cílem ji odhalit, analyzovat a zjednat nápravu, aby příště pokud možno nevznikla.
   Štěstí závodu opravdu přálo! Počasí také, nepršelo, nebyl vítr, bylo na říjen teplo, krásných 12°C. Na start se postavilo 110 účastníků, druhý nejvyšší počet v historii závodu. Z toho rekordní počet žen, celkem 21 ve třech kategoriích. Tato skutečnost nás velmi potěšila a vede nás k vážným úvahám o zavedení ještě jedné kategorie pro dámy nad 55 let. Uvidíme za rok.
   Rekordní byla i účast v kategorii V70, když se na svoji zkrácenou 10,0 km dlouhou trať vydalo 7 běžeckých matadorů!

   Pro pokračování klikněte zde:ZOBRAZIT CELÝ KOMENTÁŘ

-MD-

HRUŠTICE 2012, 14. 10. 2012, 39. ročník - vítězství 39. Hruštice zůstalo doma!

Start 2012

 •Pořadatelé 39. ročníku při stanovení termínu závodu stáli před nelehkým rozhodnutím. Museli vyřešit termínovou kolizi s velkým závodem Hronov – Náchod, kterou při stanovení termínu závodu vyhodnotili jako faktor, který výrazně ubere počet účastníků. Proto nakonec posunuli termín o týden vpřed, na 14. 10. 2012. Bohužel se tento tah minul účinkem a možná měl i opačný efekt … Ačkoliv se na trať vydalo méně početné pole závodníků, samotný průběh závodu předčil jiné ročníky svoji nebývalou dramatičností soubojů.
   Počasí nám přálo. Suchá silnice, bezvětří, sice zataženo, ale +11°C. V 11:00 hodin se vydalo na trať 68 účastníků. Z toho 11 žen ve třech kategoriích, 7 veteránů nad 70 let, kteří mají již druhým rokem závod zkrácený na 10 km (obracejí na metě 5.km). Nejpočetněji byla zastoupena kategorie mužů do 39 let, 24 borců. Zbývajících 26 běžců naplnilo tři veteránské kategorie (V40, V50, V60).
   Na start se postavili tradiční účastníci a i favorité, a to jak mezi ženami, tak i mezi muži. Nechyběly Jana Klimešová a Tereza Zuzánková , Hana Vacková, Anna Krátká či Dagmar Kubrová. Z mužů Martin Berka, Jan Mrázek, Viktor Petronyuk, Jaromír Šimůnek, Jiří Javůrek a ani domácí želízko v ohni, Luboš Gaisl.

   Pro pokračování klikněte zde:CELÝ KOMENTÁŘ

-MD-

HRUŠTICE 2011, 16. 10. 2011, 38. ročník - krásné souboje a nejen o vítězství!

Ženy 2011

 •V neděli 16. října 2011 se vydalo 83 běžců na náš náročný, ale krásný závod. 38. ročník Hruštice byl obdařen nádherným slunečným podzimním počasím (jasno, bezvětří, +9°C), které vybízelo k rychlému běhu a atakování alespoň osobních rekordů. Po společném startu všech závodníků (myslím, že se nám letošní novinka osvědčila) se do čela ihned dostal reprezentant ČR v orientačním běhu a letošní výrazná posila turnovských „orienťáků“ Tomáš Dlabaja. Hruštici rozběhl pekelně rychle a na metě 1. km byl v čase 2:58. Za ním se s odstupem asi 30 metrů zformovala velmi silná pětice Timashov (z Ukrajiny), Blaha, Gaisl, Čivrný ml. a Martin Berka. Při seběhu k Jizeře se na Dlabaju dotáhl kroměřížský specialista na vrchy Tomáš Blaha. Čivrný a Berka naopak začali ztrácet. Na rovině za 3. km se tempo zklidnilo a v Rakousích se čelo spojilo v silnou čtyřku Dlabaja, Blaha, Timashov a Gaisl.

   Pro pokračování klikněte zde:CELÝ KOMENTÁŘ

-MD-

Hruštice 2010, 17. 10. 2010, 37. ročník - sluníčko a rekordní účast, 116 startujících!

Čelo závodu

 •Třetí říjnová neděle patřila v Turnově na Hruštici běhu. Po delší době se na nás všechny usmálo počasí a obdařilo závod krásným podzimním dnem. Sluneční paprsky rozzářily podzimem zbarvené koruny stromů podél naší oblíbené trati z Turnova na Malou Skálu a určitě přispěly k historickému početnímu rekordu startujících. Sešlo se jich nakonec 116, z toho 18 žen! Původní rekord účasti (96 z roku 1982) byl po 28 letech výrazně překonán.
   Startovní pole se v neděli 17.10.2010 v 11:00 hodin vydalo na trať za ideálních klimatických podmínek. Bylo jasno, bezvětří, suchá silnice a příjemných + 10°C. Kromě početného startovního pole nechyběla na startu ani kvalita, která slibovala boj o přední příčky a vizi rychlých časů v cíli. Za zmínku úvodem jistě stojí účast Holanďanky ruského původu Nadji WIJENBERG, která, ač ve veteránském věku, byla vzhledem ke své profesionální minulosti jasnou favoritkou mezi ženami.

   Pro pokračování klikněte zde:CELÝ KOMENTÁŘ

-MD-

HRUŠTICE 2009, 18. 10. 2009, 36. ročník - Losman vítězem potřetí v řadě!

Vedoucí skupina 2009

 •Již několik posledních ročníků Hruštice bylo zužováno psím počasím, a proto jsme se rozhodli porušit termínovou tradici první listopadové neděle a posunuli jej o dva týdny vpřed, a tím zahájili v roce 2008 novou éru. Pořádat náš závod vždy třetí říjnovou neděli. Hlavním cílem bylo zvýšit pravděpodobnost příznivějšího počasí a zajistit tak lepší podmínky pro nárůst startujících. Osud nám ale letos moc nepřál a seslal na nás zimu a sníh… Ačkoliv několik dní před závodem ležela na trati vrstva čerstvého sněhu, v neděli 18.10.2009 již byla naštěstí silnice trati závodu „jen“ mokrá … Teplota se vyšplhala pouze k 6. stupni nad nulou a závodníky přivítalo pravé dušičkové počasí. Přesto se k nám do Turnova vydalo celkem 76 účastníků. Rekordních 40 se jich přihlásilo již předem a z nich přijelo 32. To znamená, že dalších 44 účastníků se i přes nepřízeň počasí rozhodla přijet k nám a všem jim za to moc děkujeme!
   Tradiční dřívější start v 10:45 hodin využilo celkem 6 „předskokanů“. Za nimi se v 11:00 hodin vydalo hlavní startovní pole .....

   Pro pokračování klikněte zde:CELÝ KOMENTÁŘ

-MD-

HRUŠTICE 2008, 19. 10. 2008, úspěšné 35. pokračování!

Vedoucí skupina 2008

 •35. dějství našeho závodu proběhlo v novém termínu, oproti tradici o dva týdny dříve, v neděli 19.10.2008. Přistoupili jsme k této změně s nadějí, že bude pro závod přínosem, a to především větší pravděpodobností lepšího počasí. V posledních letech tradiční listopadový termín zužoval závodníky deštěm, větrem, sněhem a zimou, což se projevovalo mimo jiné také úbytkem v počtu účastníků. Proto jsme jako pořadatelé s napětím očekávali, zda dřívější datum konání pozitivně ovlivní množství startujících a zda přinese také příznivější počasí, prostě, jak to vše dopadne.
   Letos na trať závodu jako první vyrazil s 30 minutovým předstihem jeden ze dvou nejstarších účastníků, královéhradecký veterán Jiří Soukup (1927). O 15 minut za ním .....

   Pro pokračování klikněte zde:CELÝ ČLÁNEK

-MD-


Na začátekNahoru