hlavička úvodní stránky

DOMŮ                                                           ZPĚT

Komentář o průběhu HRUŠTICE 2008, neděle 19. 10. 2008

Start 2008

   35. dějství našeho závodu proběhlo v novém termínu, oproti tradici o dva týdny dříve, v neděli 19.10.2008. Přistoupili jsme k této změně s nadějí, že bude pro závod přínosem, a to především větší pravděpodobností lepšího počasí. V posledních letech tradiční listopadový termín zužoval závodníky deštěm, větrem, sněhem a zimou, což se projevovalo mimo jiné také úbytkem v počtu účastníků. Proto jsme jako pořadatelé s napětím očekávali, zda dřívější datum konání pozitivně ovlivní množství startujících a zda přinese také příznivější počasí, prostě, jak to vše dopadne.
   V přípravách závodu jsme vyvinuli ještě více úsilí i prostředků do propagace a upoutávek na náš závod. Vznikly barevně tištěné propozice v nákladu řádově tisíců kusů, vytvořili jsme úplně nově internetové stránky závodu, připomínali jsme se již několik týdnů předem na různých závodech v okolí. A výsledek?!
   Nejvíce startujících od roku 1983, celkem 85 párů běžeckých nohou na startovní čáře, což je třetí největší počet všech dob. Nejvíce se nás sešlo v roce 1982 - 96 borců a v roce 1983 při 10. ročníku nás bylo 93. Myslíme si, že to lze nazvat úspěchem, jelikož současnost přináší v bězích mimo dráhu velikou konkurenci a běžců oproti minulosti spíše ubývá, než naopak. Rovněž klesá i celková výkonnostní úroveň, ale rozhodující je, že ten správný běžecký duch stále silně žije! Vážíme si každého, kdo na náš závod zavítá a přejeme si, aby naše úsilí dopadlo na úrodnou půdu.
   Letos na trať závodu jako první vyrazil s 30 minutovým předstihem jeden ze dvou nejstarších účastníků, královéhradecký veterán Jiří Soukup (1927). O 15 minut za ním se do údolí Jizery spustila 9 členná skupina borců (včetně 2 žen), kteří všichni rádi využili možnosti dřívějšího startu, aby si tím zpestřili svoje působení na trati větším kontaktem s ostatními, kteří odstartovali přesně v 11:00 hodin. Počasí nám všem přálo. Bylo polojasno, teplota 11°-12° C, suchá silnice, mírný vítr a všude kolem pohádkově zbarvené a sluncem rozzářené podzimní koruny stromů.

Čelo 2008

   Letošní závodění bychom mohli klidně nazvat přehlídkou soubojů dvojic favoritů. V několika kategoriích se na trati odehrály duální souboje, které se rozhodovaly až v samotném závěru závodu. Zpočátku poněkud vyčkávání a vzájemné oťukávání, poté vykrystalizování vedoucích dvojic, které předvedly vzájemný souboj „tělo na tělo“. V hlavní kategorii to byl obhájce vítězství z roku 2007 Petr LOSMAN (Kerteam Praha) společně s Pavlem BRÝDLEM (SK Nové Město n. Met.). Tito dva borci se již při prvním stoupání „na tunel“ v 5. kilometru odpoutali od svých soupeřů, následně si vytvořili dostatečný náskok v seběhu z tunelu a na obrátce v Malé Skále již měli 15 sekund náskok. Otáčeli v mezičase 24:04 min. Následoval jejich vzájemný souboj, který v 13. kilometru rozhodl ve svůj prospěch vrchař a elitní orientační běžec (reprezentant ČR v OB, akademický mistr světa z r. 2004) Petr Losman, když udeřil v nejtěžší partii trati, v 1,5 km dlouhém stoupání od Jizery do Záholic. Vytvořil si zde rozhodující náskok, který již v posledním 1,5 km jen kontroloval a obhájil tak své loňské vítězství. Navíc se mu po 3 letech podařilo pokořit hranici 50 minut. To se podařilo i druhému v cíli Pavlu Brýdlovi. Oba tak zamíchali pořadím v dlouhodobém žebříčku nejlepších 50 běžců na Hruštici. Třetím v cíli byl již tradiční účastník u nás, pražský běžec Radek LINHART (TJ ČZU Praha) s téměř minutovým odstupem. Čtvrtý v pořadí Jan MRÁZEK (PSK Olymp Praha) se svým výkonem ještě probojoval na 49. místo v historické 50. Na 5. místě doběhl Jiří ČIVRNÝ mladší ze Semil a 6. místo obsadil Luboš GAISL nejlepší běžec domácích z AC Syner Turnov. Čelo ženy 2008
   Ženský závod svedl na start ve dvou dámských kategoriích celkem 10 běžkyň. Již předem se dal očekávat souboj Jany KLIMEŠOVÉ (USK Praha), kterou u nás považujeme za domácí závodnici (pochází z Turnovska a startuje u nás pravidelně), s rovněž oblíbenou účastnicí Lucií MÜLLEROVOU (AC Slovan Liberec). Vývoj jejich souboje to potvrdil. Jana se již v počátku závodu pokusila o únik, ale při seběhu z tunelu na obrátku byla Lucií dostižena. Dále vytvořily dvojici, která vydržela až do chleba lámajícího stoupání v 13. kilometru. Zde zaútočila Jana a stejně jako u mužů Losman, tak i ona pak do cíle kontrolovala získaný náskok. Vzhledem k tomu, že tyto soupeřky patří každá do jiné ženské kategorie, staly se obě vítězkami té své. Na 3. místě mezi ženami doběhla novicka na Hruštici Denisa KOZÁKOVÁ (Hvězda Pardubice).
   V kategorii „B“, veteránů 40-49 let, byl scénář podobný. Petr ULICH (SK Nové Město n. Met.) a Ervin BESHIR (SK Zdice) vytvořili nerozlučnou dvojici ihned po startu, která se rozpadla opět až v závěrečném stoupání 13. kilometru. Souboj vyhrál novoměstský Ulich, když se s tratí vypořádal výkonem 53:22,6 min a svému pronásledovateli utekl nakonec o 22 vteřin.
   Zbývající dvě veteránské kategorie se odehrávaly ve stylu „one man show“, když mezi padesátníky dominoval turnovský borec Láďa SMITKA závodící v barvách BKÚ Mělník, který je rovněž na naši trati doma a pravidelně u nás startuje. Letos dosáhl výkonu 1:00:06,4 hod.
   V nejstarší veteránské kategorii mužů na 60 let předvedl výkon, před kterým je hodno smeknout klobouk, Pan běžec, který u nás rozhodně není nováčkem, Jiří JAVŮREK (Jiskra Horní Maršov). Tento borec překonal traťový rekord své kategorie, který dosud držel vynikající Jiří Libra a ustanovil jeho novou hodnotu na vynikajících 59:00,6 min a do cíle dorazil v absolutním pořadí na 26. místě! Gratulujeme a děkujeme!
   Nejmladší mužská kategorie „G“ do 22 let byla ovládnuta lomnickým stýplařem závodícím v barvách AC Syner Turnov, Radkem ŠIMŮNKEM, který vévodil početné běžecké skupině z Lomnice nad Popelkou. Nejlepším z turnovských závodníků byl jablonecký rodák, v současné době závodící za náš domácí a pořadatelský atletický klub, Luboš GAISL, který si vytvořil hruštický osobák výkonem 51:42,1 min a obsadil celkově 6. místo. Nejlepší turnovskou běžkyní se stala mistryně světa v radiovém orientačním běhu Michaela OMOVÁ!

Skupina 2008

   V cíli bylo nakonec klasifikováno 83 startujících, kteří dokončili závod. 2 borci cílem neproběhli, ale důležité je, že se zúčastnili a ve zdraví pak s námi zhodnotili náš závod. Věříme, že za rok k nám opět přijedou s chutí a elánem pokořit naši náročnou, ale i krásnou trať. My pořadatelé máme dílčí důvod ke spokojenosti! 85 účastníků nám dodalo novou sílu a elán do dalších ročníků Hruštice. Po závodě proběhla na Stadionu Ludvíka Daňka v Turnově, kde má náš závod zázemí, tradiční, hodnotná a úspěšná tombola, vyhlašovací ceremoniál i občerstvení, když závěrečnou atmosféru ještě vylepšily sluneční paprsky.
   Nezbývá, než mnohokrát poděkovat nejen všem závodníkům za účast, ale současně i všem ostatním lidem, kteří se pohybují kolem našeho závodu a přikládají ruku k dílu, a tím se podílejí na zdárném průběhu i přípravách závodu! Bez těchto všech by naše úsilí nemělo žádný smysl. Díky! Moc se těšíme na shledanou při 36. ročníku Hruštice v neděli 18. 10. 2009!

Milan Drahoňovský


Na začátekNahoru